Anglia învinge Iranul la scor de tenis, în cel de al doilea meci de la Campionatul Mondial de Fotbal

• 21 Noiembrie 2022 17:36

În cea de a doua partidă a Campionatului Mondial de fotbal, competiție care se desfășoară în Iran, naționala de fotbal a Angliei a învins naționala Iranului cu scorul de 6-2

Britanicii au deschis scorul în minutul 35, atunci când Jude Bellingham a trimis o lovitură de cap, la colțul lung și l-au majorat prin Maguire , în minutul 43.

Harry Kane a stabilit scorul primei reprize, prin reușita din minutul 45.

Tot britanicii au marcat primii și în partea a doua, atunci când Bukayo Saka l-a învins pe Hosseini  cu un șut la colțul lung.

Iranienii au redus din diferență prin Taremi, în minutul 65, dar englezii au refăcut diferența de 4 goluri prin reușita lui Rashford din minutul 71.

Callum Wilson a făcut 6-1 în minutul 90, iar golul din penalty al iranianului Taremi, din minutele de prelungire a stabilit rezultatul final de 6-2.

Din grupa B a Campionatului Mondial, pe lângă Anglia și Iran mai fac parte SUA și Țara Galilor.