Campionatul Mondial de fotbal 2022. Olanda și Senegal merg în optimile de finală din Grupa A

• 29 Noiembrie 2022 19:26

Olanda și Senegal s-au calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar, după încheierea meciurilor din Grupa A.

În ultima partidă a grupei, naționala Olandei a învins cu scorul de 2-0 echipa țării gazdă a competiției, Qatar.

În minutul 26, Cody Gakpo a pătruns în careu, în zonă centrală, și l-a învins pe Barsham.

2-0 s-a făcut în minutul 49, atunci când Frenkie De Jong a împins mingea în poartă din câțiva metri, după ce portarul a respins în lateral șutul lui Memphis Depay.

În runda următoare, Olanda va juca împotriva ocupantei locului doi din Grupa B (Anglia, Iran, SUA, Țara Galilor).

Naționala Senegalului s-a calificat în optimile de finală după victoria cu 2-1 obținută în disputa cu Ecuador.

Jucătorii africani au deschis scoul în minutul 44, atunci când Ismaila Sarr a executat perfect o loovitură de la 11 metri, dictată după un fault în careu comis de  Hincapie.

Speranțele de calificare ale ecuadorianilor s-au aprins în minutul 68. atunci când Moises Caicedo a marcat pentru 1-1.

Deși un egal era suficient pentru ca ecuadorienii să acceadă în optimile de finală, șansa a surâs senegalezilor.

În minutul 70, după o lovitură liberă, mingea a ajuns la Kalidou Koulibaly, care a înscris cu un șut din șapte metri.

Senegal va juca în "optimi" împotriva câștigătoarei Grupei B.