Baku 2015. Moldova a ratat de puțin podiumul la concursul de atletism pe echipe

• 23 Iunie 2015 10:41

Moldova a ocupat locul 4 concursul european de atletism pe echipe, Liga a 3-a, încadrat în Jocurile Europene de la Baku și la care au participat 14 țări.

Țara noastră a acumulat 301 puncte la finalul disputării celor 40 de probe. Slovacia a luat aurul, Austria – argintul, iar medalia de bronz a revenit Israelului.

Atleții moldoveni au ocupat 17 locuri premiante, dintre care 10 în concursul masculin și 7 în cel feminin.

Natalia Stratulat a câștigat proba de aruncare a discului, iar Nicolai Gorbușco a terminat pe locul întâi cursa de 3000 metri cu obstacole.

De 9 ori, sportivii noștri s-au clasat pe locul 2: Alexandru Babian la 400 metri, Olesea Smovjenco la 3000 metri cu obstacole, Roman Prodius la 5000 metri, Andrei Mâțicov la înălțime, Vladimir Letnicov la triplusalt, Ivan Emelianov și Dimitriana Surdu la aruncarea greutății, Nicolai Ceban la arunca discului și Serghei Marghiev la aruncarea ciocanului.

În 6 probe, atleții noștri s-au situat pe locul 3: Olesea Cojuhari la 400 metri, Ion Siuris la 800 metri, Roman Prodius la 5000 metri, Mihaela Tacu la aruncarea suliței și ștafeta feminină 4X400 metri.

La bărbați, cea mai slabă performanță a realizat-o Alexandru Cuharenco la lungime – locul 13, iar la femei – Natalia Cherchez care a abandonat cursa de 5000 metri și n-a adus nici un punct Moldovei. Lotul masculin a acumulat 216 puncte, iar cel feminin – 185 de puncte.