Azerbaijan - Moldova 2:1

• 17 Noiembrie 2015 21:43

Naționala de fotbal a Moldovei a încheiat anul competițional 2015 fără victorie.

Echipa antrenată de Ștefan Stoica a cedat  la Baku în fața reprezentativei Azerbaijanului cu scorul de 1-2.

Azerii au deschis scorul în minutul 33, după un autogol al stelistului Cătălin Carp, iar tricolorii au restabilit egalitatea înainte de pauză prin Alexandru Antoniuc. La începutul reprizei secunde gazdele au marcat golul victoriei după reușita lui Abagala Ramazanov.

Aceasta este a 16-a partidă consecutivă în care naționala noastră nu poate obține victoria, ultimul succes al tricolorilor datând din mai anul trecut, 4-0 cu Arabia Saudită într-un meci amical.

În 2015, Moldova a susținut 10 partide, inclusiv șase meciuri oficiale în campania de calificare la EURO 2016, în care a înregistrat șapte înfrângeri și a obținut trei egaluri.