Auto/Coronavirus: Piloții de Formula 1 susțin cursele fără spectatori

  • 23 Mai 2020 15:40
Auto/Coronavirus: Piloții de Formula 1 susțin cursele fără spectatori

Alex Wurz, președintele sindicatului piloților de Formula 1, a confirmat că piloții din proba regină a sportului automobilistic susțin desfășurarea Marilor Premii fără spectatori, scrie ziarul belgian Le Soir, preluat de Agerpres.

Oficialii Formulei 1 doresc să înceapă sezonul în luna iulie, cu două Mari Premii disputate în Austria cu porțile închise, și intenționează să continue fără spectatori la toate cursele ce vor avea loc în Europa. Dacă măsurile împotriva coronavirusului o vor permite, sezonul va continua în Asia și cele două Americi.

"Niciunui pilot nu-i plac cursele fără spectatori. Nimeni n-a refuzat însă să înceapă sezonul cu porțile închise. Toți au acceptat", a declarat Wurz pentru Sky Sports.

Primele zece Mari Premii ale sezonului au fost fie anulate, fie amânate din cauza pandemiei de coronavirus.

"Formula 1 este o industrie mondială. Ca fiecare administrație din lume, încercăm să dăm un nou impuls industriei și economiei", a adăugat Wurz.

Sursa:Agerpres

Tags

Alte Noutati

LIVE: Matinal cu Victoria Cușnir și Sergiu Scânteian
Meteo Chișinău
23,29
Cer fragmentat
Umiditate:66 %
Vint:0,45 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
22
Sat
22
Sun
23
Arhivă Radio Chișinău