Atletism: Etiopianul Shura Kitata, triumfător în maratonul Londrei

• 04 Octombrie 2020 18:00

Atletul etiopian Shura Kitata a câștigat surprinzător maratonul Londrei, derulat duminică în condiții grele de frig și ploaie, care l-au dezavantajat vizibil pe marele favorit, kenyanul Eluid Kpichoge, cvadruplu campion în capitala Angliei și deținătorul recordului mondial, care a sosit doar al optulea, notează EFE., preluat de Agerpres.

Kitata, 24 ani, a alergat distanța clasică de 42,195 km cu timpul de 2h05min41sec, învingându-l la sprint pe kenyanul Vicent Kipchumba cu o secundă, câștigător anul trecut al maratoanelor de la Viena și Amsterdam, și pe etiopianul Sisay Lemma cu patru secunde. Kipchoge, clasat al optulea, cu 2h06min49sec, a suferit prima sa înfrângere la un maraton din 2013.

Mohamed Farah, cvadruplu campion olimpic la 5.000 și 10.000 m, a fost nevoit să abandoneze după 30 km și nu a reușit să îndeplinească baremul de calificare la JO de la Tokyo.

În cursa feminină, atleta kenyancă Brigid Kosgei, deținătoarea recordului mondial, s-a impus la a 40-a ediție a maratonului Londrei, alergând distanța clasică de 42,195 km cu timpul de 2h18min58sec, în condiții de ploaie. Ea a fost urmată în clasament de americanca Sara Hall (2h22min01sec) și de kenyanca Ruth Chepngetich, campioana mondială (2h22min05sec).

Sursa:Agerpres