ATENȚIE! Meteorologii au emis avertizare de cod galben
-
26 Aprilie 2016 17:09
Meteorologii au emis avertizare de cod galben de înghețuri pentru această noapte.
Potrivit unui comunicat al Serviciului Hidrometeorologic de stat fenomenul are loc în legătură că pătrunderea unei mase de aer rece din regiunile de nord-vest pe teritoriul Republicii Moldova .
Astfel pe arii extinse se prevăd înghețuri la suprafața solului cuprinse între minus 3 și minus 1 grad, eveniment considerat normal pentru această perioadă.
Totuși meteorologii vin și cu vești bune, temperaturile urmând să crească până la finele săptămânii. Astfel, ziua mercurul din termometre va oscila între +14°С și +19°С, iar joi va urca până la +23°С pe parcursul zilei.

