ATENȚIE! Meteorologii au emis avertizare de cod galben

  • 26 Aprilie 2016 17:09
ATENȚIE! Meteorologii au emis avertizare de cod galben

Meteorologii au emis avertizare de cod galben de înghețuri pentru această noapte.

Potrivit unui comunicat al Serviciului Hidrometeorologic de stat fenomenul are loc în legătură că pătrunderea unei mase de aer rece din regiunile de nord-vest pe teritoriul Republicii Moldova .

Astfel pe arii extinse se prevăd înghețuri la suprafața solului cuprinse între minus 3 și minus 1 grad, eveniment considerat normal pentru această perioadă. 

Totuși meteorologii vin și cu vești bune, temperaturile urmând să crească până la finele săptămânii. Astfel, ziua mercurul din termometre va oscila între  +14°С și +19°С, iar joi va urca până la +23°С pe parcursul zilei.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Dor de izvor cu Maria Mocanu
Meteo Chișinău
29,29
Nori împrăștiați
Umiditate:48 %
Vint:3,79 m/s
Sat
23
Sun
25
Mon
28
Tue
29
Wed
30
Arhivă Radio Chișinău