Astăzi se împlinesc patru ani de când Republica Moldova a depus cererea de aderare la UE

  • 03 Martie 10:00
Astăzi se împlinesc patru ani de când Republica Moldova a depus cererea de aderare la UE

În urmă cu 4 ani, la data de 3 martie 2022, președinta Maia Sandu a semnat cererea de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Trei luni mai târziu, pe 17 iunie 2022, Comisia Europeană a emis avizul privind cererea.

Pe baza recomandărilor Comisiei, Consiliul European a recunoscut perspectiva europeană a Republicii Moldova și i-a acordat acesteia statutul de țară candidată la 23 iunie 2022.

La 8 noiembrie 2023, în cadrul Pachetului de Extindere, Comisia Europeană a publicat raportul său privind Republica Moldova, recomandând deschiderea negocierilor de aderare, iar la Summitul Consiliului European din 14-15 decembrie 2023, liderii UE au aprobat oficial începerea negocierilor de aderare.

Pe 25 iunie 2024, UE și Republica Moldova au organizat prima Conferință interguvernamentală de aderare, marcând începerea oficială a negocierilor.

Urmează ca, în acest an, Republica Moldova să înceapă negocierile tehnice pe ultimele trei grupuri de capitole ale acquis-ului Uniunii Europene (UE), a afirmat vicepremierul pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov,

Tags

Alte Noutati

LIVE: Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
18,29
Nori împrăștiați
Umiditate:76 %
Vint:1,82 m/s
Sat
22
Sun
25
Mon
28
Tue
29
Wed
27
Arhivă Radio Chișinău