Argentina a învins Australia și s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale 2022

• 04 Decembrie 2022 09:00

Selecționata Argentinei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Australiei cu scorul de 2-1 (1-0), sâmbătă seara, pe Ahmad Bin Ali Stadium din Ar-Rayyan, transmite digi24.ro.

Selecționata Albiceleste a câștigat meritat, prin golurile marcate de Lionel Messi (35) și Julian Alvarez (57), dar Australia a luptat până la final, după ce a redus din diferență prin autogolul lui Enzo Fernandez (77).

Echipa de la antipozi, superioară din punct de vedere fizic, a pus multe probleme dublei campioane mondiale (1978, 1986), dar în cele din urmă echipa lui Scaloni, impulsionată de Leo Messi, s-a impus. Prima repriză a fost una cu sud-americanii în control, însă fără ocazii de gol la vreuna din porți.

Singura a fost în min. 35, când Mac Allister i-a pasat în careu lui Otamendi, acesta i-a așezat mingea lui Messi și căpitanul echipei Argentinei a înscris cu un șut la colțul lung, golul cu numărul 789 din carieră, la meciul 1000. Messi a devenit cu acest prilej cel mai vârstnic jucător care marchează pentru Argentina în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale, la 35 de ani și 162 de zile.

Argentina a fost mai bună și după pauză, când Scaloni a schimbat sistemul, trecut la cel cu trei fundași. Messi (50) a șutat de la 18 metri, dezechilibrat, iar portarul a reușit să rețină. În min. 57, argentinienii au făcut presing la portar, Ryan l-a evitat pe De Paul, dar Alvarez i-a furat mingea și a înscris.