Aproape 96 de mii de cereri pentru compensații au fost depuse în prima zi de la lansarea platformei online

  • 04 Noiembrie 2025 09:46
Aproape 96 de mii de cereri pentru compensații au fost depuse în prima zi de la lansarea platformei online

În prima zi de la lansarea platformei compensatii.gov.md, au fost depuse circa 95 700 de cereri. Potrivit Ministerului Muncii și Protecției Sociale, din numărul total, peste 38 de mii au fost completate cu ajutorul registratorilor, transmite IPN.

Tot în prima zi, la Linia Verde au fost consultate peste 2 500 de persoane care au apelat pentru întrebări și clarificări.

Cetățenii pot depune cereri pentru a solicita compensații la energie pentru sezonul rece până pe 28 noiembrie. Valoarea compensației se va stabili individual pentru fiecare gospodărie în parte, în baza mai multor criterii. Printre acestea se numără sursa de încălzire, venitul familiei, numărul membrilor și statutul acestora – minor, pensionar, persoane cu dizabilitate etc.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Confluențe Românești cu Radio România Internațional
Meteo Chișinău
25,37
Cer acoperit de nori
Umiditate:58 %
Vint:2,66 m/s
Wed
26
Thu
25
Fri
23
Sat
23
Sun
24
Arhivă Radio Chișinău