Ambasadoarea Germaniei, Margret Maria Uebber, și-a încheiat misiunea în R. Moldova

  • 21 Mai 2025 17:10
Ambasadoarea Germaniei, Margret Maria Uebber, și-a încheiat misiunea în R. Moldova Sursa foto: Ministerul Afacerilor Externe

Viceprim-ministrul, ministrul afacerilor externe Mihai Popșoi a avut o întrevedere de rămas-bun cu ambasadoarea Republicii Federale Germania, Margret Maria Uebber, la încheierea misiunii sale în Republica Moldova. „I-am mulțumit ambasadoarei Uebber pentru sprijinul Germaniei în avansarea parcursului european al Republicii Moldova, precum și pentru rolul activ al acesteia în aprofundarea dialogului politic și extinderea cooperării bilaterale”, a transmis Mihai Popșoi.

Potrivit MAE, pe durata mandatului, relațiile moldo-germane au cunoscut o dezvoltare remarcabilă, reflectată inclusiv prin vizitele la Chișinău ale cancelarului Olaf Scholz și ale ministrului federal de externe, precum și prin implicarea activă a Germaniei în Platforma de Parteneriat pentru Moldova.

Ambasadoarea Uebber s-a remarcat prin sprijinul oferit reformelor democratice, modernizării administrației publice, dezvoltării locale și sprijinirii categoriilor vulnerabile. De asemenea, a promovat proiecte importante în domeniul securității, transporturilor și energiei.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
16,63
Câțiva nori
Umiditate:82 %
Vint:0,32 m/s
Tue
24
Wed
22
Thu
22
Fri
21
Sat
18
Arhivă Radio Chișinău