825 de milioane de lei vor fi cheltuiți pentru întreținerea drumurilor publice

  • 14 Martie 2012 20:52
825 de milioane de lei vor fi cheltuiți pentru întreținerea drumurilor publice

Aproximativ 825 de milioane de lei din Fondului Rutier vor fi cheltuiți în acest an pentru întreținerea drumurilor publice, potrivit unui document aprobat, miercuri, 14 martie, de Guvern.

Potrivit ministrului Transporturilor și Infrastructurii Drumurilor, Anatol Șalaru, vor avea prioritate reparațiile pe partea carosabilă a drumurilor, precum și pentru marcajul rutier, indicatoare și barele de protecție.

100 de milioane de lei vor fi alocați pentru reparația drumurilor locale, inclusiv 50 de milioane de lei vor fi repartizați pentru reparația tronsonului Anenii Noi-Căușeni-Ștefan Vodă,  și câte 25 de milioane pentru tronsoanele Călărași-Lozova-Hîncești și Florești-Vădeni.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Deschis în week-end
Meteo Chișinău
25,29
Cer senin
Umiditate:54 %
Vint:2,79 m/s
Sun
26
Mon
28
Tue
29
Wed
26
Thu
26
Arhivă Radio Chișinău