„Pacea are nevoie de protectori”: Armata Națională lansează o campanie amplă de promovare a sectorului de apărare
-
09 Martie 20:00
Armata Națională a lansat astăzi o campanie amplă de promovare a sectorului de apărare, cu genericul „Pacea are nevoie de protectori”. Aceasta este menită să evidențieze rolul esențial al instituției în asigurarea securității statului și protejarea cetățenilor.
Inițiativa scoate în evidență atât diversitatea oportunităților oferite de cariera militară, cât și contribuția concretă a militarilor la siguranța societății, transmite Moldpres.
Potrivit Ministerului Apărării, campania subliniază importanța activităților desfășurate de Armata Națională în sprijinul populației, inclusiv intervențiile în situații excepționale, misiunile specializate de neutralizare și distrugere a obiectelor explozive.
Totodată, prin intermediul inițiativei, este evidențiată implicarea Armatei Naționale în misiuni internaționale de menținere a păcii, prin care militarii moldoveni contribuie la consolidarea securității și stabilității în regiuni afectate de conflicte militare.

