Zimbru Chișinău a pierdut derbyul cu Sheriff Tiraspol

• 28 Noiembrie 2016 08:23

Înfrângere usturătoare pentru Zimbru în derbyul cu Sheriff. ”Galben-verzii” au cedat pe teren propriu în fața marii rivale, cu 1-4.

Zimbru a deschis scorul în minitul 5, prin Veaceslav Rusnac, care a reușit să înscrie primul său gol în Divizia Națională, transmite IPN.

Brezovec a devenit lider în clasamentul golgheterilor după ce a transformat penaltyul din minutul 19. Peste 7 minute, brazilianul Ricardinho a finalizat o acțiune frumoasă a tiraspolenilor. După pauză, Sheriff a continuat să domine în fața unei echipe care a folosit 7 jucători sub 21 de ani. Același Ricardinho a majorat diferența în minutul 50, iar fostul ”zimbrist” Radu Gînsari a stabilit scorul final în minutul 69.

Sheriff și-a păstrat diferența de un punct față de Milsami, învingătoare 2-0 cu Academia.