Zalina Petrivskaya şi Serghei Marghiev, atleții anului 2019

• 20 Decembrie 2019 11:26

Zalina Petrivskaya şi Serghei Marghiev au fost desemnaţi cei mai buni atleţi din 2019 de către Federaţia Naţională de profil. Ambii sportivi sunt calificați la Jocurile Olimpice de la Tokyo, transmite IPN.

În acest an, Petrivskaya s-a clasat pe locul 4 la Campionatul Mondial de la Doha, fiind cea mai bună clasare din istoria atletismului moldovenesc la un Mondial. În Qatar, Zalina a aruncat ciocanul la o distanţă de 74 de metri şi 33 de centimetri.

Serghei Marghiev a obținut cel mai bun rezultat al său la fel la Mondialul de la Doha. El s-a clasat pe locul 16 la proba aruncarea ciocanului, cu rezultatul de 74 de metri şi 28 de centimetri.

Soslan Marghiev a fost desemnat cel mai bun antrenor din 2019, iar Iuliana Dabija, care concurează în proba de triplu salt, s-a învrednicit de titlul „Talentul anului”. În luna iulie, ea a câştigat medalia de bronz la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Baku.