Vladislav Țugui a câștigat medalia de argint la Campionatele Mondiale de Box

• 16 Septembrie 2013 14:08

Pugilistul moldovean Vladislav Țugui a câștigat medalia de argint la campionatele mondiale de box printre juniori desfășurate săptămâna trecută la Kiev.

Evoluând în  categoria de 60 de kilograme, Vladislav Țugui a obținut patru victorii în meciuri cu sportivi din Republica Dominicană, Azerbaijan, Mongolia și Irlanda și s-a calificat în finala probei. În ultimul act, însă, boxerul moldovean a cedat în fața rusului Ivan Kozlovsky, mulțumindu-se, astfel, cu titlul de vicecampion mondial.

Potrivit unui comunicat al Ministerului Tineretului și Sportului, lotul național a fost reprezentat la turneul de la Kiev de șase sportivi. La competiția găzduită de capitala Ucrainei au participat 351 de boxeri din 52 țări.