Vinurile moldovenești vor fi expuse la Düsseldorf

  • 17 Septembrie 2013 16:02
Vinurile moldovenești vor fi expuse la Düsseldorf

Vinurile moldovenești vor fi prezente la expoziția din Düsseldorf, Germania.

Directorul Comitetului de Est al economiei germane, Rainer Lindner, a declarat în cadrul unei întrevederi cu președintele Parlamentului Igor Corman că instituția pe care o reprezintă va sprijini vinificatorii moldoveni pentru a participa la prestigioasa expoziție de vinuri din Düsseldorf.

Un subiectaparte de pe agenda discuțiilor celor doi oficiali s-a referit la facilitarea accesului producătorilor din Republica Moldova pe piața europeană, respectiv pe piața germană. Igor Corman și Rainer Lindner au discutat despre situația actuală a vinificatorilor și producătorilor de fructe și legume din Republica Moldova, pledând pentru identificarea unor proiecte de promovare a produselor moldovenești pe piețele alternative.

Directorul Comitetului de Est al economiei germane, Rainer Lindner și-a exprimat speranța că la Summit-ul de la Vilnius va fi parafat Acordul de Asocierecu UE, care va includecrearea Zonei de Comerț Liber Aprofundat și Cuprinzător, ceea ce, în opinia oficialului german, va reprezenta o nouă etapă pentru Republica Moldova.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Ascultă&Călătorește cu Andrei Mîțu
Meteo Chișinău
28,8
Câțiva nori
Umiditate:46 %
Vint:5,31 m/s
Fri
24
Sat
22
Sun
26
Mon
28
Tue
26
Arhivă Radio Chișinău