VIDEO | Simona Halep a învins-o detașat pe Pliskova, în finala de la World Tennis Thailand Championship

• 24 Decembrie 2017 16:08

Simona Halep a învins-o pe Karolina Pliskova, 6-2, 6-3, şi a câştigat turneul demonstrativ de la World Tennis Thailand Championship. Pentru numărul 1 WTA urmează Shenzen, competiţie oficială, prima săptămână din noul an de tenis.

Sâmbătă, Halep a învins-o, scor 6-3, 6-3, pe britanica Johanna Konta (9 WTA) în primul meci de la turneul asiatic. Simona a jucat astfel finala la prima participare la turneul din Thailanda. Ca să ajungă în ultimul act, Pliskova a învins-o pe Jelena Ostapenko (Letonia, 7 WTA), cu 6-1, 6-4.

Halep (26 ani) a arătat un joc solid la prima sa apariţie înaintea noului sezon competiţional şi s-a impus după o oră şi jumătate în faţa britanicei aflate pe locul 9 în clasamentul WTA. Simona Halep are 5-1 în meciurile directe cu Pliskova, singura victorie a cehoaicei venind în Fed Cup.