VIDEO | România a învins Chile cu 3-2, într-un meci amical

• 14 Iunie 2017 08:46

Naționala de fotbal a României a învins reprezentativa statului Chile, campioana Americii de Sud, cu scorul de 3-2 (1-2), marți seara pe Cluj Arena din Cluj-Napoca, într-un meci amical.

Oaspeții au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Eduardo Vargas (8) și Leonardo Valencia (18), dar tricolorii au reușit să întoarcă scorul în repriza secundă, grație golurilor marcate de Bogdan Stancu (31), Nicolae Stanciu (60) și Alexandru Băluță (83), profitând și de faptul că sud-americanii au jucat circa o oră în inferioritate numerică.

A fost doar a doua victorie a selecționerului german Christoph Daum în opt meciuri (2-3-3), venită în urma unei reprize secunde excelente.

Daum a operat patru modificări în echipa de start a României față de garnitura aliniată sâmbătă contra Poloniei (1-3), în preliminariile Cupei Mondiale din 2018.