Veronica Arpentin a fost eliberată din funcția de secretar de stat la Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării. Propunerea ministrului Dumitru Alaiba

  • 15 Ianuarie 10:49
Veronica Arpentin a fost eliberată din funcția de secretar de stat la Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării. Propunerea ministrului Dumitru Alaiba Sursa foto: Facebook / Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării

Secretara de stat la Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării, Veronica Arpintin, a fost eliberată din funcție în baza cererii de demisie, a anunțat astăzi ministrul Dumitru Alaiba în ședința de Guvern.

Tot astăzi ministrul a propus numirea în funcția de secretar de stat a lui Eugeniu Harabara, care a deținut până astăzi funcția de secretar general adjunct la Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale.

Noul secretar de stat este specialist în domeniul afacerilor internaționale, transformării digitale și dezvoltării politicilor cu un portofoliu de proiecte strategice realizate în diverse sectoare, precum IT, finanțe și producție. Este licențiat în economie și drept, studii finalizate la Universitatea Liberă din Moldova.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Confluențe Românești cu Radio România Internațional
Meteo Chișinău
11,63
Cer senin
Umiditate:57 %
Vint:1,54 m/s
Thu
11
Fri
13
Sat
11
Sun
13
Mon
14
Arhivă Radio Chișinău