US Open | Radu Albot s-a calificat în premieră în turul trei

• 31 August 2017 15:36

Ajuns pentru a patrulea an la rând pe tabloul principal la US Open, Radu Albot s-a calificat în premieră, în turul trei al ultimului turneu de mare șlem al anului.

Tenismenul moldovean s-a impus în turul doi în fața lui Yen-Hsun Lu din Taipei, locul 63 în clasamentul ATP, în cinci seturi: 6-2, 7-6, 5-7, 0-6, 7-6.

Amintim că în primul tur de la US Open, Albot l-a învins pe americanul Ernesto Escobedo, numărul 77 mondial, în patru seturi, scor: 7-5, 4-6, 6-2 și 6-4. De asemenea, sportivul din R. Moldova a disputat trei meciuri în calificări, reușind să treacă de portughezul Joao Domingues (6-0 și 6-1), de chilianul Christian Garin (6-4 și 6-4) și de canadianul Frank Dancevic (6-2 și 6-4).

În runda a treia a turneului de la New-York, Radu Albot va juca mâine, 1 septembrie, împotriva americanului  Sam Querrey, locul 21 mondial.

Radu Albot ocupă locul 138 în clasamentul jucătorilor profesioniști de tenis. În acest an, în premieră, tenismenul moldovean a ajuns pe tabloul principal la toate cele patru turnee de mare șlem. La Australian Open și la Roland Garros el a evoluat în primul tur, iar la Wimbledon a ajuns până în runda a doua.

Radu Albot a obținut în acest an câștiguri și premii în valoare de peste 300 de mii de dolari, iar de la începutul carierei – peste un milion de dolari.