„Europa este din toată inima alături de Franța și francezii în fața incendiilor. Prin Mecanismul de Protecție Civilă, UE a trimis avioane, camioane și peste 400 de pompieri. Mulțumesc Austriei, Germaniei, Greciei, Italiei, Poloniei, României și Suediei pentru solidaritatea exemplară”, a scris președinta în mesajul său.
Misiunea specială a pompierilor români în Franța, pentru stingerea incendiilor, s-a încheiat pe 19 august.
Timp de o săptămână, 77 salvatori au participat la misiuni de stingere a incendiilor în sud-vestul Franței, în condiții meteorologice deosebite. Misiunile modulului RO-GFFF-V au constat în identificarea și lichidarea focarelor ascunse, precum și protejarea locuințelor aflate în vecinătate, de posibile alte focare existente, anunță IGSU într-o postare pe pagina de Facebook.
Eforturile pompierilor militari români au fost susținute de implicarea extraordinară a autorităților și a voluntarilor din Franța care, în toată această perioadă, au dovedit solidaritate în lupta pentru stingerea incendiilor înregistrate în țara gazdă. Ajutorul pe care România l-a acordat autorităților franceze a fost în baza solicitării de asistență internațională formulată de guvernul Republicii Franceze prin Mecanismul European de Protecție Civilă.
O parte a modulului va reveni în țară astăzi, cu o aeronavă a Ministerului Apărării Naționale, iar ceilalți salvatori, împreună cu tehnica de intervenție, vor ajunge în țară pe cale terestră.