Un lot de peste 9 tone de ardei, distrus de ANSA. Care este motivul
-
17 Martie 21:00
Un lot de peste 9 tone de ardei a fost distrus după ce inspectorii Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) au constatat nereguli în urma controalelor efectuate la punctul de trecere a frontierei Leușeni.
Mai exact, analizele de laborator au demonstrat depășirea limitei maxime admise pentru reziduul de pesticide Buprofezin, anunță ANSA.
Astfel, lotul de 9306 de kilograme de ardei de import nu a fost admis pentru plasare pe piața Republicii Moldova
„Conform procedurilor legale, produsul a fost supus nimicirii, fiind întreprinse măsurile necesare pentru eliminarea riscurilor pentru sănătatea consumatorilor”, informează ANSA.
În același context, Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor reiterează că monitorizează strict produsele importate pentru a proteja sănătatea consumatorilor.

