Un judocan din Republica Moldova a cucerit medalia de aur la Grand Prix-ul Austriei

• 10 Martie 10:06

Judocanul Adil Osmanov s-a clasat pe primul loc la Grand Prix Upper Austria, care se încheie duminică, 10 martie.

Evoluând în categoria de greutate de 73 kg, sportivul din R. Moldova a repurtat 5 victorii, cu Jano Ruebo (Germania), Ramazan Kodzhakov (Bahrain), Ioan Dzitac (România), Koen Heg (Țările de Jos) și Rashid Mammadaliyev (Azerbaidjan). Ceilalți judocani moldoveni prezenți la competiția din orașul Linz, Radu Izvoreanu (66 kg), Mihail Latîșev și Victor Sterpu (ambii 81 kg) și Oxana Diacenco (+78 kg) nu s-au clasat între primii opt în categoriile lor de greutate, conform informațiilor postate pe site-ul Federației internaționale de specialitate.

La concursul din Austria nu au participat doi cei mai buni judoka din Rep. Moldova în acest moment care sunt ca și calificați la Jocurile Olimpice de la Paris. Este vorba de Denis Vieru (66 kg) clasat momentan pe primul loc în ratingul olimpic și de Petru Pelivan (73 kg) care ocupă poziția a 7-ea în lupta pentru cele 10 cote puse în joc pentru Olimpiadă.