TVA-ul va fi redus la 19% în România

  • 22 Iunie 2015 09:51
TVA-ul va fi redus la 19% în România

Premierul Victor Ponta anunță că deputații din coaliția de guvernare vor vota miercuri reducerea TVA-ului la 19%, în loc de 20, cât se stabilise inițial.

Șeful Guvernului spune pe o rețea de socializare că ar fi posibil ca această cotă să fie aplicată chiar înainte de 1 ianuarie.

"Miercuri deputatii Coaliției PSD-UNPR-ALDE vom vota pentru adoptarea Codului Fiscal în forma aprobata in Guvern cu o singura modificare - reducerea cotei standard de TVA sa fie la 19% (nu 20%) - astfel inchidem si simbolic dezastrul produs in 2010. Avem spatiu fiscal bugetar predictibil si asiguram un important consens politic (PNL a anuntat ca voteaza Codul daca facem 19% in loc de 20%). Am discutat si este clar posibil ca reducerea TVA sa intre în vigoare înainte de 1 ianuarie!" a scris Victor Ponta pe Facebook.

Totodată, Victor Ponta precizează că de luna viitoare intră în vigoare scăderea prețurilor la medicamente cu 20 de procente. 

Tags

Alte Noutati

LIVE
Meteo Chișinău
18,85
Nori împrăștiați
Umiditate:70 %
Vint:2,17 m/s
Sun
22
Mon
22
Tue
23
Wed
23
Thu
21
Arhivă Radio Chișinău