Trei scrimere din R. Moldova câștigă aurul la Cupa mondială

  • 02 Decembrie 2025 13:50
Trei scrimere din R. Moldova câștigă aurul la Cupa mondială

Scrimerele moldovence Uliana-Dumitrița Josanu, Uliana Dobrînina și Adeline Senic au cucerit medaliile de aur la Cupa Mondială U-20 la scrimă, transmite IPN.

Adeline Senic a reușit să urce pe primul loc în clasamentul general, cu 32 de puncte, fiind urmată de reprezentantele Ungariei și Statelor Unite ale Americii.

Republica Moldova a fost reprezentată de patru sportive, iar Cupa Mondială a avut loc în perioada 28-30 noiembrie în orașul Samorin, Slovacia.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Matinal cu Victoria Cușnir și Sergiu Scânteian
Meteo Chișinău
26,16
Cer senin
Umiditate:54 %
Vint:3,42 m/s
Sat
22
Sun
25
Mon
28
Tue
29
Wed
29
Arhivă Radio Chișinău