Trei polițiști au fost reținuți pentru luare de mită

  • 14 Noiembrie 2019 10:35
 Trei polițiști au fost reținuți pentru luare de mită

Doi agenți de patrulare și un ofițer al Serviciului supraveghere tehnică și accidente rutiere al Inspectoratului de Poliție Orhei au fost reținuți fiind suspectați de corupere pasivă, transmite IPN cu referire la un comunicat de presă al Centrului Național Anticorupție.

Potrivit denunțătorului, oamenii legii sun suspectați că au pretins și primit în două tranșe suma de cinci mii de lei pentru a nu documenta faptul conducerii mijlocului de transport în stare de ebrietate alcoolică.

Urmărirea penală este pornită pentru corupere pasivă. Dacă vor fi găsiți vinovați, polițiștii riscă până la zece ani de închisoare, amendă și privarea de dreptul de a ocupa funcții publice.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Colecția de Jazz cu Daniela Nicolae
Meteo Chișinău
25,18
Cer fragmentat
Umiditate:71 %
Vint:1,27 m/s
Sat
23
Sun
25
Mon
28
Tue
28
Wed
29
Arhivă Radio Chișinău