Trei medalii de bronz cucerite de sportive din Republica Moldova la Campionatul European de lupte U-17

  • 15 Mai 10:30
Trei medalii de bronz cucerite de sportive din Republica Moldova la Campionatul European de lupte U-17

Sportivele din Republica Moldova au cucerit trei medalii de bronz la Campionatul European de lupte U-17, care se desfășoară în orașul Samokov, Bulgaria, transmite MOLDPRES.

Prima care a urcat pe podium a fost Rusalina Adriana Portaru. Sportiva de 15 ani a învins-o în finala mică a categoriei de greutate de 43 kg pe Aikaterini Katifori din Grecia, cu scorul de 5-4, și a intrat astfel în posesia medaliei de bronz. Săptămâna viitoare, Rusalina Portaru va reprezenta Republica Moldova și la Campionatul European de lupte U-15, care se va desfășura tot la Samokov, Bulgaria.

A doua distincție a fost adusă țării noastre de Mihaela Bîcos. Ea a învins-o în finala mică a categoriei de 49 kg, pe Anastasia Bialuha din Belarus, cu scorul de 4-2.

Cea de-a treia medalie de bronz a fost adjudecată de Margareta Lisița. În lupta pentru medalia de bronz, ea a învins-o pe unguroaica Szonya Veres, cu scorul de 6-0.

Toate cele trei luptătoare de stil liber sunt discipolele antrenorilor Petru și Andrei Chiperi de la Liceul Republican cu Profil Sportiv din Chișinău.

Țara noastră a cucerit până în prezent cinci medalii la Campionatul European de lupte U-17, toate de bronz: două în concursul de lupte greco-romane și trei la lupte feminine.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
19,4
Cer acoperit de nori
Umiditate:84 %
Vint:2,7 m/s
Thu
24
Fri
23
Sat
25
Sun
25
Mon
26
Arhivă Radio Chișinău