Tenismanul Radu Albot a încheiat sezonul sportiv 2018 în Top-100 ATP

• 26 Decembrie 2018 15:41

Jucătorul moldovean Radu Albot a terminat sezonul sportiv 2018 pe locul 99 la individual și pe poziția a 66-ea la proba dublu mixt, relatează MOLDPRES.

„Actualmente el se află în SUA unde se pregătește de viitoarele turnee. Accentul la antrenamente este pus pe fortificarea condiției fizice, dar și pe cizelarea unor elemente ale jocului”, a declarat pentru agenție tatăl și managerul performerului Vladimir Albot.

Radu Abot a fost inclus anul curent în Top-10 al celor mai buni sportivi moldoveni atât de Asociația Presei Sportive din Moldova, precum și de Ministerul Educației, Culturii și Cercetării. Asta, în mare măsură, datorită calificării în semifinala turneului de Mare Slam de la US Open și în turul trei la Wimbledon. Radu Albot (29 de ani) este campion european Under-16, câștigător la 14 turnee din seria Futures, individual, și 12 la dublu; învingător la 14 turnee din seria ATP Challenger Tour, simplu, și 15 la dublu. S-a clasat pe primul loc la turneele ATP Istanbul Open și Kremlin Cup (2015) în pereche cu Dusan Lajovic (Serbia) și Frantișek Cermak (Cehia).