Tenis | Simona Halep s-a calificat pentru prima oară în finala turneului Australian Open
-
25 Ianuarie 2018 09:50
Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat în premieră în finala turneului Australian Open, joi, la Melbourne, după ce a învins-o în penultimul act pe germanca Angelique Kerber, cu 6-3, 4-6, 9-7.
Halep a făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale carierei și s-a impus dramatic după două ore și 20 de minute, salvând și două mingi de meci.
Pentru Halep (26 ani) este a treia finală de Mare Șlem a carierei, după cele două pierdute la Roland Garros, în 2014 și 2017. Halep nu trecuse până anul acesta de sferturi la Melbourne, iar la edițiile din 2016 și 2017 a pierdut în primul tur. Românca mai are în palmares semifinale la Wimbledon (2014) și US Open (2015).
În finală la Melbourne, Halep o va înfrunta pe daneza Caroline Wozniacki, numărul doi mondial, care a trecut joi de belgianca Elise Mertens, cu 6-3, 7-6 (7/2). Câștigătoarea va ocupa luni locul 1 în clasamentul WTA, transmite Agerpres.

