Tenis: Simona Halep s-a calificat în turul al doilea la Madrid (WTA)

• 30 Aprilie 2021 17:06

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, s-a calificat în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 2.549.105 euro, după ce a învins-o, vineri, pe spaniola Sara Sorribes Tormo cu 6-0, 7-5, scrie Agerpres.

Halep a obținut victoria după o oră și 25 de minute, dar putea încheia conturile mult mai rapid, având în vedere că a condus cu 5-1 în setul secund. Iberica a reușit egalarea, 5-5, dar Simona a găsit resursele să se impună cu 7-5.

Românca a mai învins-o pe Sara Sorribes Tormo (24 ani, 46 WTA) anul trecut în primul tur la Roland Garros, cu 6-4, 6-0.

Simona Halep a câștigat de două ori turneul de la Madrid, în 2016 și 2017, dar a disputat și alte două finale, una pierdută în 2014 în fața rusoaicei Maria Șarapova și alta în 2019, cedată în fața olandezei Kiki Bertens.

Halep și-a asigurat un cec de 20.000 de euro și 65 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi poloneza Magda Linette sau chinezoaica Saisai Zheng.

În alt meci, Sorana Cîrstea (31 ani, 58 WTA), campioană duminică, la Istanbul, a fost învinsă de americanca Jessica Pegula (27 ani, 33 WTA), cu 7-6 (6), 6-3, după o oră și 28 de minute.

Cîrstea și Pegula au avut până acum două confruntări, de fiecare dată la Midland (Michigan), turneu de 100.000 de dolari, Sorana câștigând în 2011 în primul tur, cu 7-6 (6), 6-3, iar Jessica în 2015 în primul tur, cu 6-3, 6-3.

Românca va primi un cec de 12.655 de euro și 10 puncte WTA.

Sursa:Agerpres