Tenis | România va avea în premieră opt jucătoare la Wimbledon

  • 28 Iunie 2018 16:43
Tenis | România va avea în premieră opt jucătoare la Wimbledon

România va avea în premieră opt jucătoare pe un tabloul principal de simplu al unui turneu de Mare Șlem, la Wimbledon, după ce Alexandra Dulgheru și Elena-Gabriela Ruse au obținut calificarea joi, prin victoriile obținute în ultimul tur al fazei preliminare.

România le avea deja pe cele șase jucătoare aflate în top 100 direct calificate pe tabloul de simplu grație clasamentului, Simona Halep, principala favorită, Mihaela Buzărnescu, desemnată cap de serie numărul 29, Irina Begu, Sorana Cîrstea, Monica Niculescu și Ana Bogdan.

Alexandra Dulgheru (29 ani, 126 WTA), fost număr 26 mondial, a trecut, joi, de slovena Tamara Zidansek (20 ani, 96 WTA), principala favorită a fazei preliminare, cu 5-7, 7-6 (4), 6-0, după două ore și 26 de minute.

Elena-Gabriela Ruse (20 ani, 197 WTA) se va afla pentru prima oară pe tabloul principal al unui turneu de Mare Șlem, după ce a dispus de austriaca Barbara Haas (22 ani, 215 WTA), cu 6-0, 7-5.

Cele două românce și-au asigurat cecuri de 39.000 lire sterline și câte 50 de puncte fiecare pentru calificarea pe tabloul principal de simplu.

Tragerea la sorți a tablourilor de simplu se va desfășura vineri, la Londra.

Sursa: Agerpres

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică
Meteo Chișinău
20,52
Cer fragmentat
Umiditate:80 %
Vint:0,45 m/s
Thu
24
Fri
23
Sat
23
Sun
25
Mon
27
Arhivă Radio Chișinău