Tenis | Radu Albot și-a încheiat evoluția la US Open

• 03 Septembrie 2017 01:20

Ajuns pentru a patrulea an la rând pe tabloul principal la US Open, Radu Albot s-a calificat în premieră, în turul trei al unui turneu din seria Grand Slam.

Radu Albot părăsește cu fruntea sus US Open

Radu Albot și-a încheiat aventura la US open, fiind eliminat în turul trei al ultimului turneu de mare șlem al anului de americanul Sam Querrey, locul 21 mondial.

În runda a treia a turneului de la New-York, Radu Albot a opus rezistență în fața americanului Sam Querrey, cedând în patru seturi: 4-6, 6-2, 6-4 și 6-4.

Tenismenul moldovean s-a impus în turul doi în fața lui Yen-Hsun Lu din Taipei, locul 63 mondial, în cinci seturi: 6-2, 7-6, 5-7, 0-6, 7-6, iar în prima rundă l-a învins pe americanul Ernesto Escobedo, numărul 77 ATP, în patru seturi, scor: 7-5, 4-6, 6-2 și 6-4.

De asemenea, sportivul din R. Moldova a disputat trei meciuri în calificări, reușind să treacă de portughezul Joao Domingues (6-0 și 6-1), de chilianul Christian Garin (6-4 și 6-4) și de canadianul Frank Dancevic (6-2 și 6-4).

Radu Albot ocupă locul 138 în clasamentul jucătorilor profesioniști de tenis. În acest an, în premieră, tenismenul moldovean a ajuns pe tabloul principal la toate cele patru turnee de mare șlem. La Australian Open și la Roland Garros el a evoluat în primul tur, iar la Wimbledon a ajuns până în runda a doua.

Radu Albot a obținut în acest an câștiguri și premii în valoare de peste 300 de mii de dolari, la care se vor adăuga cel puțin 140 de mii de dolari în urma participării la US Open. De la începutul carierei el a câștigat peste un milion de dolari.