Tenis: Argentina s-a calificat în sferturile de finală ale ATP Cup

• 08 Ianuarie 2020 20:00

Argentina s-a calificat în sferturile de finală ale competiției pe echipe ATP Cup după ce a învins miercuri Croația cu 3-0 în Grupa E a competiției, informează presa internațională, preluat de Agerpres.

Guido Pella a tranșat în două seturi duelul cu Marin Cilic, 7-6 (7-1), 6-3, iar Diego Schwartzman a trecut cu un dublu 6-2 de Borna Coric. La dublu, Maximo Gonzalez și Andres Molteni i-au întrecut pe Ivan Dodig și Nikola Mektic, 3-6, 6-3, 10-2.

Argentina a obținut miraculos calificarea în sferturi, după ce a început competiția cu o înfrângere severă, 0-3, în fața Austriei, apoi a învins Polonia (2-1). Adversara sud-americanilor în sferturi va fi Rusia.

Tot în Grupa E, Polonia a dispus cu 2-1 de Austria, după victoriile izbutite la simplu de Kacper Zuk în fața lui Dennis Novak, 5-7, 6-4, 7-6 (7/5), respectiv de Hubert Hurkacz împotriva unui adversar de top, Dominic Thiem, locul 4 mondial, tot în trei seturi, 3-6, 6-4, 7-6 (7/5). La dublu, austriecii Oliver Marach și Jurgen Melzer au întrecut perechea Hubert Hurckacz/Lukasz Kubot cu 6-7 (3), 6-3, 11-9.

Belgia, fără să joace miercuri, s-a calificat în sferturile de finală ale ATP Cup, competiție în care a fost cea mai bună echipă de pe locul secund în faza grupelor.

Belgia s-a clasat pe locul 2 în Grupa C, cu două victorii, împotriva Republicii Moldova (3-0) și a Bulgariei (2-1), și o înfrângere, cu Marea Britanie (1-2). În sferturi de finală, vineri, la Sydney, ea va întâlni Spania liderului mondial Rafael Nadal.

David Goffin, Steve Darcis, Sander Gille și Joran Vliegen vor încerca să realizeze o performanță împotriva spaniolilor, care nu au pierdut niciun meci de la debutul acestei noi competiții pe echipe. În afara lui Nadal, Spania poate conta pe Roberto Bautista Agut (ATP 10), al doilea său jucător la simplu, dar și pe Pablo Carreno Busta (ATP 27), Albert Ramos-Vinolas (ATP 41) și Feliciano Lopez (ATP 61).

Câștigătoarele celor șase grupe, Australia, Serbia, Marea Britanie, Rusia, Spania și Argentina, și cele mai bune două echipe de pe locul secund, Belgia și Canada, s-au calificat în sferturi.

Joi, primele două sferturi de finală vor fi Marea Britanie - Australia și Argentina - Rusia. Vineri, primul meci al zilei va opune, la Sydney, Serbia lui Novak Djokovic Canadei.

Învingătoarea meciului Belgia - Spania va întâlni Marea Britanie sau Australia pentru un loc în finală.

După cum s-a anunțat, Spania a învins miercuri Japonia cu 3-0 în Grupa B de la Perth. Roberto Bautista-Agut l-a învins pe Go Soeda cu 6-2, 6-4, iar Rafa Nadal l-a întrecut apoi pe Yoshihito Nishioka cu 7-6 (4), 6-4. La dublu, Nadal și Pablo Carreno Busta au dispus Ben Mclachlan/Go Soeda cu 7-6 (5), 4-6, 10-6.
În aceeași grupă, Georgia s-a impus cu 3-0 în fața Uruguayului. Rezultate: Aleksandre Metreveli - Franco Roncadelli 6-2, 6-1, Nikoloz Basilașvili - Pablo Cuevas 6-4, 1-6, 6-4, Aleksandre Bakși/Aleksandre Metreveli - Ariel Behar/Pablo Cuevas 6-2, 6-2.

Serbia a câștigat Grupa A, după ce a învins Chile cu 2-1 la Brisbane. Dusan Lajovic l-a învins pe Nicolas Jarry cu 6-2, 7-6 (3), Novak Djokovic l-a întrecut pe Cristian Garin cu 6-3, 6-3, iar în partida de dublu Alejandro Tabilo și Nicolas Jarry au dispus de Nikola Cacic/Viktor Troicki cu 6-3, 7-6 (2).

În Grupa A, Africa de Sud a dispus de Franța cu 2-1. Francezul Gilles Simon l-a învins pe Lloyd Harris, 2-6, 6-2, 6-2, apoi sud-africanul Kevin Anderson a restabilit egalitatea cu un succes în fața lui Benoit Paire, 2-6, 7-6 (7/1), 7-6 (7/5). La dublu, Raven Klaasen/Ruan Roelofse au adus victoria Africii de Sud, dominându-i pe Nicolas Mahut/Edouard Roger-Vasselin, 6-3, 6-4.

Sursa:Agerpres