Suspendarea temporară din funcție a lui Igor Dodon va fi examinată de Curtea Constituțională

  • 02 Ianuarie 2018 08:03
Suspendarea temporară din funcție a lui Igor Dodon va fi examinată de Curtea Constituțională

Curtea Constituțională a Republicii Moldova ar urma să examineze astăzi, pe 2 ianuarie, sesizarea privind suspendarea temporară din funcție a președintelui Igor Dodon.

Acesta a refuzat pentru a doua oară să-i numească în funcție pe cei șapte noi miniștri propuși de liderul PDM, Vlad Plahoniuc, în numele alianței guvernamentale din Parlamentul de la Chișinău.

Un grup de deputați moldoveni a cerut Curții Constituționale de la Chișinău să constate că Igor Dodon a încălcat Constituția și poate fi suspendat temporar.

După acest pas, un președinte interimar va putea să semneze decretele de numire în funcție a noilor miniștri, fiind vorba despre aceeași soluție care a fost deja aplicată în cazul numirii ministrului Apărării, Eugen Sturza,în luna octombrie 2017.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Obiectiv, România!
Meteo Chișinău
13,29
Cer senin
Umiditate:50 %
Vint:4,63 m/s
Sat
10
Sun
13
Mon
14
Tue
10
Wed
11
Arhivă Radio Chișinău