Surpriză în Liga Campionilor | FC Rostov - Bayern Munchen, scor 3-2

• 24 Noiembrie 2016 08:38

Echipa moldoveanului Alexandru Gațcan, FC Rostov, a produs surpriza serii în Liga Campionilor la fotbal reușind s-o bată cu scorul de 3-2 pe Bayern Munchen, cvintupla campioană a Europei.

Nemții, care și-au asigurat deja calificarea în primăvara europeană, au deschis scorul prin Douglas Costa (min. 36), însă rușii au egalat înainte de pauză (min. 44) în urma unui contraatac finalizat de iranianul Sardar Azmoun.

În repriza secundă, Dmitri Poloz (min. 49) a adus echipa rusă în avantaj,  iar nemții au restabilit egalitatea prin Juan Bernat (min. 66). FC Rostov a dat lovitura în min. 66 când Christian Noboa a marcat golul victoriei dintr-o lovitură liberă.

În pofida victoriei, echipa lui Gațcan a ratat calificarea în optimile Ligii Campionilor și are ca miză doar obținerea locului trei pentru a juca mai departe în Liga Europei.