Sudan | Forțele de securitate au folosit gaze lacrimogene împotriva protestatarilor din capitala Khartoum

  • 02 Ianuarie 2022 15:52
Sudan | Forțele de securitate au folosit gaze lacrimogene împotriva protestatarilor din capitala Khartoum

Forțele de securitate sudaneze au folosit gaze lacrimogene împotriva manifestanților reuniți pe străzile capitalei Khartoum, care solicită Armatei să părăsească viața politică din țară. Autoritățile au închis serviciile de internet la scurt timp după începerea serbărilor prilejuite de începerea Noului An.

Organizatorii manifestațiilor anunță că doresc ca Armata să predea puterea unui guvern condus de civili. În plus, protestatarii sunt furioși că săptămâna trecută au fost uciși cel puțin șase manifestanți în timpul unor proteste similare, oprite de polițiști care au folosit gaze lacrimogene și muniție reală împotriva mulțimilor de oameni de pe străzile orașului Omdurman. Peste 250 de persoane au fost rănite în timpul protestelor desfășurate în mai multe localități de pe întreg teritoriul țării. Secretarul de stat american, Antony Blinken, a condamnat folosirea forței letale împotriva protestatarilor din Sudan.

Sursa: Rador

Tags

Alte Noutati

LIVE: Cadre sonore cu Andrei Mîțu
Meteo Chișinău
34,1
Cer senin
Umiditate:40 %
Vint:4,06 m/s
Mon
28
Tue
29
Wed
26
Thu
24
Fri
20
Arhivă Radio Chișinău