Sportivii din Republica Moldova au obținut medaliile de bronz la Campionatul European de Sambo

• 21 Aprilie 2023 12:38

Sportivii din Republica Moldova au obținut medaliile de bronz la Campionatul European de Sambo, rezervat cadeților, tineretului, juniorilor și seniorilor, care se desfășoară în Israel, în perioada 19-23 aprilie curent, anunță Ministerul Educației și Cercetării.

Primele medalii au fost obținute la categoria de vârstă seniori de către tinerele Vera Zorea, care a câștigat medalia de bronz la categoria de greutate - 54 kg și Evelina Cazacu, premiată cu medalia de bronz la categoria - 80 kg.

Victoriile obținute de către luptătoarele din Republica Moldova se datorează atât perseverenței participantelor, cât și muncii antrenorilor lotului Național de Sambo, Iulii Peaticovschi și Mihail Fistican.

Participarea la competiție a avut loc cu sprijinul financiar al Ministerului Educației și Cercetării, iar sportivele și antrenorii vor beneficia de premii bănești oferite de către Minister.