Spital de psihiatrie din regiunea Harkiv, bombardat de forțele ruse

  • 11 Martie 2022 11:31
Spital de psihiatrie din regiunea Harkiv, bombardat de forțele ruse

Armata rusă a bombardat, vineri, un spital de psihiatrie din localitatea Oskol, regiunea Harkiv.

330 de persoane erau în clădire în momentul atacului - potrivit guvernatorului Oleg Sinegubov. "Am reușit să evacuăm 73 de persoane. În momentul atacului în spital erau 330 de persoane. Dintre aceștia, 50 - mobilizați la pat și 10 în scaun cu rotile" - a precizat Sinegubov. Autoritățile urmează să stabilească dacă există morți sau răniți. Sinegubov a subliniat că trupele ruse bombardează în mod cinic infrastructura civilă, deoarece știu că toate acțiunile ofensive pe care le lansează sunt un eșec.

Sursa:Unian/Rador

Tags

Alte Noutati

LIVE: Matinal cu Victoria Cușnir și Sergiu Scânteian
Meteo Chișinău
26,01
Nori împrăștiați
Umiditate:51 %
Vint:3,98 m/s
Fri
24
Sat
22
Sun
25
Mon
28
Tue
26
Arhivă Radio Chișinău