Specialiștii ANSP au înregistrat 10 cazuri de gripă în ultima săptămână

  • 08 Aprilie 2022 09:00
Specialiștii ANSP au înregistrat 10 cazuri de gripă în ultima săptămână

Pe parcursul săptămânii trecute, Agenția Națională pentru Sănătate Publică /ANSP/ a înregistrat 10 cazuri de gripă sezonieră, dintre care cinci în capitală, trei în Taraclia și câte unu la Soroca și Orhei, comunică MOLDPRES.

Potrivit sursei citate, în perioada 28martie - 3 aprilie, morbiditatea prin infecții acute ale căilor respiratorii superioare s-a aflat la nivelul de intensitate joasă, atestându-se o descreștere cu 9,2% în comparație cu săptămâna precedentă, scrie sursa citată.

Jumătate din cazurile confirmate cu gripă au fost înregistrate la copii de până la 4 ani.

În laboratoarele ANSP au fost investigate 46 de probe la prezența virusurilor gripale, non-gripale și SARS-CoV-2, într-o probă fiind confirmată prezența virusului SARS-CoV-2 și în două probe prezența virusului gripal (AH3N2–1 și AH1N1-1).

Tags

Alte Noutati

LIVE: Colectia de Jazz cu Daniela Nicolae
Meteo Chișinău
26,63
Cer acoperit de nori
Umiditate:53 %
Vint:0,45 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
23
Sun
24
Arhivă Radio Chișinău