SONDAJ | PAS ar avea cei mai mulți deputați în Legislativ, dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare. Maia Sandu, politicianul care se bucură de cea mai mare încredere
-
16 Aprilie 11:05
Sursa Foto: Moldova 1
Partidul Acțiune și Solidaritate ar fi votat de 27,6% din cetățenii Republicii Moldova, dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare. Datele reies dintr-un sondaj de opinie cu tema „Rezultatele sondajului socio-politic de tip Omnibus”, realizat de Compania ATES RESEARCH & CONSULTING SRL.
Locul secund în preferințele alegătorilor îl ocupă PSRM, cu 10,2% intenții de vot, iar Blocul Alternativa ar fi votat de 6,8% dintre alegători.
În Parlament ar accede și Blocul Victorie, creditat cu 6,1% din voturi, precum și Partidul Nostru, care ar obține 5,2% din voturile exprimate.
5,9% dintre respondenți au spus că nu ar vota, 23,1% nu știu cu cine să voteze, în timp ce 4,8% nu au răspuns la întrebare.
Potrivit sondajului, Maia Sandu este politicianul care se bucură de cea mai mare încredere printre cetățenii Republicii Moldova.
31,4% dintre respondenți au menționat-o pe președinta Republicii Moldova, în timp ce Renato Usatîi și Igor Dodon au fiecare câte 4,5% capital de încredere printre cetățenii Republicii Moldova.
24,4% dintre respondenți au precizat că nu au încredere în niciun politician, 7,4% nu au știut ce să răspundă, iar 2,5% nu au răspuns.
Sondajul a fost realizat prin metodele CATI ( 78% ) și CAPI ( 22% ), în perioada 5-13 aprilie 2025, în 283 de localități, pe un eșantion de 1130 respondenți în vârstă de 18 ani țși mai mult.
Eroarea de eșantionare este de +/- 3%

