Soldații din Bălți, Cahul și Chișinău au depus jurământul militar

  • 13 August 2021 13:40
Soldații din Bălți, Cahul și Chișinău au depus jurământul militar

Peste 750 de tineri soldați din garnizoanele Bălți, Cahul și Chișinău au depus astăzi jurământul militar.

În cadrul ceremoniei, care a avut loc în Regimentul de Stat Major „General de brigadă Nicolae Petrică” din garnizoana Chișinău, ministrul Apărării Anatolie Nosatîi, i-a felicitat pe tinerii militari, menționând că prin depunerea jurământului militar aceștia încep un nou capitol în viață — unul în care vor cunoaște ce înseamnă cu adevărat responsabilitatea, disciplina, camaraderia și devotamentul față de Patrie.

„Vă îndemn, domnilor soldați, să depuneți maximă străduință la însușirea artei militare, să învățați lucruri noi care să vă fie de folos în viață și să vă faceți prieteni adevărați în armată, iar după îndeplinirea serviciului militar în termen, vă așteptăm în marea familie a Armatei Naționale ca militari angajați pe bază de contract”, a spus ministrul Nosatîi.

Tot astăzi, alți 450 de soldați, încadrați recent în unitățile din Bălți, Cahul și Negrești au depus jurământul militar în prezența conducerii Armatei Naționale, generalilor de brigadă Igor Gorgan și Mihail Bucliș.

De notat că serviciul militar în termen durează 12 luni.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: MUZICĂ
Meteo Chișinău
27,74
Cer acoperit de nori
Umiditate:48 %
Vint:0,45 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
23
Sun
24
Arhivă Radio Chișinău