Simona Halep s-a calificat în optimile de finală la Rogers Cup

• 08 August 2019 08:44

Simona Halep (4 WTA) s-a calificat în optimile de finală la Rogers Cup (Toronto, Canada), miercuri seară, după ce a trecut de Jennifer Brady (76 WTA), scor 4-6, 7-5, 7-6 (5), informează Mediafax.

După o pauză mai mare de trei săptămâni, în care nu a mai jucat niciun meci de simplu în urma triumfului de la Wimbledon, Simona Halep a început destul de ezitant jocul cu Jennifer Brady.

În ultimul act, Simona Halep a început excelent, conducând cu 4-0. Ulterior, românca a avut parte de o cădere inexplicabilă, iar Brady a revenit și a condus cu 5-4, fiind chiar la două mingi de câștigarea jocului. Halep nu a cedat și a ajuns chiar în postura de a servi pentru meci, la 6-5. Totuși, meciul a intrat în tie-break, unde Halep s-a impus cu 7-5. Partida s-a încheiat după aproximativ două ore și 28 de minute.

Sursa: Mediafax