Simona Halep, prima victorie după o pauză de trei luni și jumătate

• 18 August 2021 09:14

Simona Halep a obținut prima sa victorie după o pauză de trei luni și jumătate, 6-4, 3-6, 6-1 cu poloneza Magda Linette, marți, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.114.989 de dolari, relatează Agerpres.

Halep nu a mai câștigat un meci în circuitul WTA din 2 mai, când a învins-o în turul al doilea la Madrid pe chinezoaica Saisai Zheng, cu 6-0, 6-4. Apoi, Simona a pierdut în optimi (4 mai) în fața belgiencei Elise Mertens, care s-a impus cu 4-6, 7-5, 7-5.

Pe 12 mai, în turul al doilea la Roma, Simona Halep abandona la scorul de 6-1, 3-3, 0-30 în meciul cu germanca Angelique Kerber, din cauza unei accidentări la gamba stângă (ruptură musculară).

Pe 11 august, Halep revenea în circuit, în turul al doilea la Montreal, dar era învinsă de americanca Danielle Collins cu 2-6, 6-4, 6-4.

La Cincinnati, unde a pierdut trei finale (2015, 2017, 2018), Simona Halep (29 ani, 13 WTA) a avut nevoie de două ore și zece minute pentru a trece de Magda Linette (29 ani, 44 WTA).

Halep s-a impus în primul set cu 6-4, după ce a avut 2-0 și 3-1, a fost egalată, 3-3, dar a făcut un nou break la acest scor, iar acesta a făcut diferența. Românca a greșit destul de mult în actul secund, în care Linette a condus cu 3-0 și 4-1, moment în care Simona a cerut timeout medical, din cauza unei accidentări la coapsa dreaptă. Halep a primit îngrijiri și s-a ales cu un bandaj impresionant la piciorul drept. Ea a reușit să câștige primul ghem (2-4), dar apoi meciul a fost întrerupt din cauza ploii. La revenire, Linette a reușit să câștige setul (6-3) și a egalat situația.

Simona Halep a avut un început excelent de set decisiv, desprinzându-se la 5-0, însă acest lucru nu s-a petrecut ușor, ea fiind nevoită se salveze câte trei mingi de break în primele sale două ghemuri la serviciu.

Halep a câștigat cu 6-1 în decisiv și are acum 2-0 la general cu Linette, pe care a învins-o în trei seturi și în 2019, în turul al doilea la Roland Garros, cu 6-4, 5-7, 6-3.

Simona Halep a încheiat meciul cu nu mai puțin de 11 ași, o performanță rarisimă pentru ea. Halep a făcut 3 duble greșeli și a avut 26 de winners și tot 26 de erori neprovocate. Linette a reușit 4 ași, 28 de winners, dar 32 de erori neforțate.

Halep și-a asigurat un cec de 15.330 de dolari și 60 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe câștigătoarea dintre americanca Jessica Pegula și Camila Giorgi (Italia), care vine după ce a cucerit titlul la Montreal.