Simona Halep, internată pentru deshidratare după finala de la Australian Open | Ce spun medicii
-
28 Ianuarie 2018 12:57
Jucătoarea Simona Halep a fost internată pentru deshidratare după finala jucată sâmbătă la Australian Open, dar a fost externată duminică dimineață, informează ESPN Tenis.
Publicația spaniolă anunță că Simona a fost internată sâmbătă seară și externată patru ore mai târziu. Alături de informațiile oferite, sursa citată a publicat și o poză cu Halep pe perfuzii.
"După finală, Simona Halep a trebuit să fie internată pentru deshidratare. Jucătoarea română de tenis a fost externată și este într-o stare foarte bună", se precizează într-o postare pe pagina de Twitter ESPN Tenis.
Simona Halep a fost învinsă, sâmbătă, scor 6-7 (2), 6-3, 4-6, în două ore și 50 de minute de joc, de daneza Caroline Wozniacki, numărul 2 WTA, în finala de la Australian Open. Efortul depus de-a lungul întregului turneu de la Australian Open a marcat-o pe sportiva din Constanța. În timpul finalei, Halep a cerut intervenția echipei medicale, iar tensiunea i-a fost măsurată pe teren.
n urma succesului de la Melbourne, Wozniacki a detronat-o pe româncă și din fruntea ierarhiei mondiale. A fost a treia finală de Grand Slam pierdută de Halep, după cele de la Roland Garros, din 2014 și 2017.
Sursa: MEDIAFAX

