Simona Halep în „optimile” de la Indian Wells, calificare dificilă și plină de emoții

• 12 Martie 2018 09:27

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat cu dificultate în optimile de finală ale turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 7.972.535 dolari, duminică, după ce s-a impus în trei seturi în fața americancei Caroline Dolehide, cu 1-6, 7-6 (3), 6-2.

Halep (26 ani) a avut nevoie de două ore și 6 minute pentru a trece de Dolehide (19 ani, 165 WTA), care în runda anterioară o eliminase pe Dominika Cibulkova (Slovacia, cap de serie numărul 30).

Americanca a dominat primul set, câștigat cu un 6-1 sec, reușind o serie de lovituri direct câștigătoare. Halep a ridicat nivelul în actul secund, în care s-a desprins la 4-2, după un prim break. Românca a avut 5-3, dar a fost egalată (5-5), meciul ajungând în tiebreak. Simona a jucat mai bine și a reușit să se impună cu 7-3. Halep a preluat controlul jocului în setul decisiv, în care s-a detașat la 3-0 și 4-1, toate ghemurile fiind adjudecate la diferență minimă. Simona s-a impus cu 6-2, după 31 de minute, și a obținut victoria.

Halep a reușit 17 lovituri direct câștigătoare, Dolehide a avut 33, Simona a numărat 30 de erori neforțate, iar americanca 47. Românca a avut un procentaj de 68% la punctele câștigate cu primul serviciu, față de 64% la adversară.

Campioana de la Indian Wells din 2015 și-a asigurat un cec de 88.135 dolari și 120 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe chinezoaica Qiang Wang (26 ani, 55 WTA), victorioasă cu 6-1, 6-2 în fața franțuzoaicei Kristina Mladenovic, cap de serie numărul 14.