Simona Halep a fost desemnată jucătoarea anului, la Gala Tenisului Românesc

  • 05 Decembrie 2016 10:51
Simona Halep a fost desemnată jucătoarea anului, la Gala Tenisului Românesc

Simona Halep, locul patru în clasamentul mondial, a fost desemnată jucătoarea anului, la Gala Tenisului Românesc, în timp ce Horia Tecău și Florin Mergea au primit premiul pentru cea mai bună performanță a tenisului românesc la Jocurile Olimpice.

Premiile decernate la Gala Tenisului Românesc:

Jucătoarea anului - Simona Halep

"Premiul pentru cel mai bun tenismen sub 14 ani din Europa" - Radu Mihai Papoe

"Cea mai bună ascensiune în circuitul ITF, în 2016" - Smaranda Oana Corneanu

"Cea mai bună ascensiune la senioare, în 2016" - Elena Gabriela Ruse (19 ani, 253 WTA)

"Pentru performanțe deosebite în 2016" - Irina Begu - titlu la Florianopolis, sfertfinalista la Madrid

"Cea mai bună ascensiune la dublu, în 2016" - Monica Niculescu (locul 19 WTA la dublu)

"Premiul pentru cel mai bine clasat jucător român în ierarhia ATP" - Marius Copil (133 WTA)

"Premiul pentru cea mai bună performanță a tenisului românesc la Jocurile Olimpice" - Horia Tecău și Florin Mergea (argint în proba de dublu la Rio de Janeiro)

Sursa: mediafax.ro

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică * Știri * Muzică
Meteo Chișinău
27,58
Câțiva nori
Umiditate:52 %
Vint:3,26 m/s
Wed
23
Thu
24
Fri
23
Sat
21
Sun
25
Arhivă Radio Chișinău