Simona Halep a câștigat meciul cu australianca Lizette Cabrera în prima rundă a turneului Australian Open

• 08 Februarie 2021 12:04

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, a doua favorită, a câștigat la pas meciul cu australianca Lizette Cabrera, 6-2, 6-1, luni, la Melbourne, în prima rundă a turneului Australian Open, primul de Mare Șlem al anului, transmite Agerpres.

Halep (29 ani, 2 WTA), semifinalistă anul trecut, a avut nevoie de doar 59 de minute pentru a trece de Cabrera (23 ani, 140 WTA), beneficiara unui wildcard.

Halep nu a părut să aibă probleme la spate, cum s-a întâmplat în meciul cu Ekaterina Alexandrova, în sferturi la Gippsland Trophy, și a condus cu 4-0 în primul set și cu 5-0 în al doilea, înainte de permite adversare să puncteze.

Simona a încheiat cu 14 mingi direct câștigătoare, față de doar 7 ale adversarei, dar a făcut destul de multe erori neforțate, 18, Cabrera totalizând 28.

Halep și-a asigurat un cec de 150.000 de dolari australieni și 70 de puncte WTA, urmând ca în turul secund să joace contra altei australience, Ajla Tomljanovic, care a dispus de japoneza Misaki Doi cu 6-2, 6-1 în primul tur.

Halep a câștigat toate cele patru meciuri directe cu Tomljanovic (27 ani, 72 WTA).