Sheriff Tiraspol s-a calificat în grupele Europa League

• 01 Septembrie 2023 09:17

Campioana Moldovei, Sheriff s-a calificat al doilea an consecutiv în grupele Ligii Europa, după ce a învins în retur echipa KÍ Klaksvík, scor 2-1. În turul disputat în Feroe, scorul a fost egal, 1-1.

Tiraspolenii au obținut a 50-a victorie în Europa, iar Luvannor a marcat golul cu numărul 150 al Sheriffului în cupele europene.

Tragerea la sorți pentru grupele Europa League va avea loc vineri, 1 septembrie, de la ora 16.00.

Sheriff a jucat ieri meciul cu numărul 161 în cupele europene. Bilanț: 50 victorii, 45 egalități, 66 înfrângeri. Golaveraj 151-170. Luvannor a marcat golul cu numărul 150 al Sheriffului în cupele europene.

În ediția din acest an a cupelor europene, Sheriff a mai jucat 2 etape preliminare de Champions League. În primul tur, campioana noastră a trecut de Farul Constanța (România) cu scorul general de 3-1: 0-1 în deplasare și 3-0 (după prelungiri) la Tiraspol. Iar în turul 2 a fost eliminată de campioana Israelului, Maccabi Haifa, după 1-0 acasă și 1-4 (1-2), în prelungiri, în deplasare. De asemenea, campioana noastră a trecut în turul 3 preliminar al Ligii Europa de gruparea BATE Borisov, 5-1 acasă și 2-2 în deplasare.