Sheriff Tiraspol, la al 9-lea triumf în Cupa Moldovei

• 25 Mai 2017 22:43

Sheriff Tiraspol a intrat pentru a noua oară în istorie în posesia Cupei Moldovei la fotbal după ce a dispus de Zaria Bălți, scor 5-0, în finala disputată joi, 25 mai a.c., pe stadionul Zimbru din Capitală.

Tiraspolenii au decis soarta meciului la începutul reprizei secunde când au macat patru goluri în doar 10 minute după două duble reușite de Vitalie Damașcan (min. 49 și 59) și de CyrilleBayala (min. 54 și 56), jucător venit la Sheriff din Burkina Faso. Al cincilea gol al tiraspolenilor a fost marcat pe final de meci de către brazilianul Jo Santos (min. 89).

Sheriff și-a luat astfel revanșa în fața echipei Zaria, bălțenii fiind cei care anul trecut, în semifinale,i-au eliminat pe tiraspoleni și apoi au câștigat Cupa Moldovei într-o confruntarea finală cu Milsami.

Sheriff Tiraspol mai poate lua un trofeu în actualul sezon, un nou titlu de campioană, dacă se va impune în meciul de aur cu Dacia care se va juca pe 30 mai, de asemenea pe pe stadionul Zimbru din Capitală.